Chlorella.Zdrowotne tajemnice słodkowodnej algi.

 

Dwa i pół miliarda istnienia, jedynie 6 mikronów wielkości, czołowe miejsce w diecie azjatyckiej

Maleńka, acz wiekowa już, alga krok po kroku wkrada się do naszych kuchennych spiżarni. Na szczęście dla nas, znajduje swoje miejsce w koktajlach i potrawach nadając im nie tylko zielonkawy kolor ale przede wszystkim niebagatelnie podnosząc ich wartości odżywcze. Prawdopodobnie nie sposób omówić jednym tekstem wszystkich dobroczynnych właściwości tej algi bądź wymienić jednym tchem wszystkie zawarte w niej składniki niezbędne dla naszego zdrowia i życia.

Postaram się zatem wskazać na kilka zgoła najważniejszych czynników. Zapewne do tematu chlorelli będę tutaj powracać jeszcze nie raz, zawsze gdy doszukam się nowych informacji na jej temat. Mówi się, że chlorella zawiera około 70 składników istotnych dla naszego organizmu. I pewnie to daje jej prawo do miana multiwitaminy natury. Dzisiaj w sklepach znajdziemy ją pod postacią tabletek lub proszku.

Chlorella to witaminy, aminokwasy, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i pierwiastki śladowe

Ponad 20% stanowią kwasy omega 3 i jeden z ich rodzajów – kwas linolenowy. Jest on podobny do zawartych w tranie kwasów EPA i DHA, na które nasz organizm jest w stanie zamienić kwas linolenowy. Ze względu na ich działanie chlorella może wpływać na zmniejszanie stanów zapalnych w organizmie, służyć profilaktyce przewlekłych chorób, chociażby serca i zapalenia stawów, jak również może odgrywać istotną rolę w rozwoju mózgu i procesie wzrostu.

Swoją nazwę chlorella zawdzięcza chlorofilowi. Jest bowiem jego najbogatszym źródłem. Chlorofil natomiast wspomaga aktywność białych ciałek krwi, wpływa na tworzenie krwi oraz ją oczyszcza. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu, stabilizuje ciśnienie krwi, wzmacnia serce i przyśpiesza gojenie się ran.

Ciekawą informacją jest również to, że chlorella pobudza wytwarzanie w organizmie interferonu. Jest to naturalnie występujące organizmie białko, które aktywuje komórki układu immunologicznego oraz pobudza układ odpornościowy do walki z patogenami, przez co alga ma działanie przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe.

Poza tym chlorella jest również bogatym źródłem karotenu, który wzmacnia wzrok i usuwa uszkodzenia skóry powstałe w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego. Zawiera żelazo, wapń, magnez, potas, cynk, witaminy grupy A oraz B szczególnie B12. 60% jej składu to białko, co nie jest bez znaczenia dla vegan. Niektóre z badań podają, że Polacy mają niedobory jodu i selenu. Niektóre leki przyjmowane na cukrzycę zmniejszają stężenie witaminy B12, a niektóre choroby powodują  zwiększoną utratę składników mineralnych czy witamin takich jak B, C, D czy A, E i K. Chlorella wszystkie je ma w swoim składzie.

Naukowcy dowiedli, że do naszego przewodu pokarmowego dostaje się codziennie około 200 zanieczyszczeń.

Żyjąc w dzisiejszym, cywilizowanym świecie nie jesteśmy w stanie od nich uciec. Kolejną z ważniejszych zalet chlorelli jest jej zdolność do eliminowania z organizmu zanieczyszczeń, szczególnie metali ciężkich, organicznych środków czyszczących, nawozów i innych toksyn. Błona komórkowa chlorelli nierozerwalnie wiąże toksyczne substancje z przewodu pokarmowego, dzięki czemu są one wydalane z organizmu.

Regularne zażywanie algi wzmacnia żołądkowo-jelitową błonę śluzową wzmacniając w ten sposób naturalną barierę ochronną przeciw szkodliwym substancjom. Codzienne zażywanie chlorelli ochroni nas nawet przed zwykłymi infekcjami. Wspomaga rozwój pożytecznej mikroflory jelit oraz ich normalną perystaltykę przez co eliminuje kłopoty gastryczne i jest zbawienna jest dla żołądka, jelit.

Mam nadzieję, że już trochę Was zaciekawiłam ? 🙂 Powrócę z chlorellą oraz z przepisami na koktajle oraz dania, do których idealnie pasuje.

 

Dziękuję Ci bardzo, że poświęciłaś czas na przeczytanie tego wpisu. 

Mam nadzieję, że okazał się on przydatny i przyniósł Ci potrzebną wiedzę oraz cenne wskazówki. 

A może był przyczyną refleksji lub chwili relaksu?

 

 

 

Shopping cart

Subtotal
Shipping and discount codes are added at checkout.
Checkout